Les bandes d’Agost, Santa Maria del Puig, Montaverner i Bejís es proclamen vencedores en el Certamen de Bandes de la Comunitat

El Palau de les Arts ha acollit aquest cap de setmana la trenta-novena edició del Certamen de Bandes de la Comunitat Valenciana, que organitza l’Institut Valencià de Cultura.

En la primera jornada han participat les bandes guanyadores dels certàmens provincials de les seccions tercera i quarta.

Les primeres a actuar van ser les bandes de la secció quarta, en la qual participen bandes amb un màxim de quaranta músics. L’obra obligada ha sigut ‘La mort roja’, de Josep Ros, i les bandes participants han sigut la Unió Lírica Ordelitana, d’Orihuela, dirigida per Rafael Gonzalez, que com a peces lliures ha interpretat el pasdoble ‘Carmesí’, de Manuel Morales, i ‘L’aigua prodigiosa’, de Martínez Gallego; l’Associació Música Jove de València, dirigida per Enrique Barrachina, que com a peces lliures ha tocat el pasdoble ‘Amics’, de Matteo Firmi, i ‘La ruta del Cid’, de David Rivas Domínguez, i, finalment, l’Agrupación Músico Cultural Virgen del Loreto, de Bejís, dirigida per Josep Domínguez Martín, que com a peces lliures ha oferit el pasdoble ‘Machaco’, de José Rafael Pascual Vilaplana, i ‘Flash’, de Carlos Pellicer.

En aquesta secció ha resultat guanyadora l’Agrupación Músico Cultural Virgen del Loreto, de Bejís, que ha obtingut el primer premi i menció d’honor; li ha seguit un primer premi per a la Unió Lírica Orcelitana, d’Orihuela, i un segon premi per a l’Associació Música Jove de València.

A continuació va ser el torn de les bandes de la secció tercera, amb un màxim de cinquanta músics, que han tingut com a obra obligada ‘Redoblament’, d’Azael Tormo.

Les bandes que han participat en aquesta secció han sigut l’Harmonia Societat Musical d’Alacant, dirigida per José Tomás Moñinos Baeza, que com a obres lliures ha tocat el pasdoble ‘A ma mare’, de Roque Baños López, i ‘Golden Land’, de Saúl Gómez Soler; a continuació ha sigut el torn de la Banda Artística Cultural de Montaverner, dirigida per Luis Carbó Segrelles, les obres lliures de la qual han sigut el pasdoble ‘Trobades’, de José Rafael Pascual Vilaplana, i ‘El camí reial’, d’Alfred Reed; l’última a actuar en la jornada de hui ha sigut la Unió Musical Vallduxense, de la Vall d’Uixó , dirigida per Angel Martínez Cruz, que a més de la peça obligada ha tocat els pasdobles ”Enrique López’ y ‘Marea negra’, d’Antón Alcalde.

La guanyadora d’aquesta secció és la Banda Artístico Cultural de Montaverner, que ha rebut el primer premi i menció d’honor; un altre primer premi ha sigut per a la Unió Musical Vallduxense, de la Vall d’Uixó, i el segon premi va ser per a l’Harmonia Societat Musical d’Alacant.

El diumenge 19, a partir de les 16.00 hores, va ser el torn de les bandes de la secció segona i primera.

Van actuar en primer lloc les de la secció segona, amb l’obra obligada “Sad Clown Symphony”, de Santiago Miguel Alarcón.

Les bandes que han participat en aquesta secció han sigut la Societat Musical Santa Cecília, de Moncofa, dirigida per Mikael Celda González, que ha tocat el pasdoble ‘Tota una vida’, de Juan C. Alós, i com a obra lliure, ‘Africana’, d’Andrés Valero Castells; la Unió Musical L’Aurora, d’Albatera, dirigida per Santiago Quinto Serna, que ha tocat el pasdoble ‘Els cegajosos’, de Daniel Gilabert Gil, i com a obra lliure, ‘Simfonia Hamlet’, de Santiago Quinto Serra, i la Unió de Santa Maria del Puig, dirigida per Manuel Járrega Ventura, que va tocar el pasdoble ‘Valencianet’, de Julio Ribelles Brunet, i com a obra lliure, ‘El jardí d’Hera’, de José Suñer Oriola.

La banda guanyadora en aquesta secció és la Unió Santa Maria del Puig, que ha rebut el primer premi i menció d’honor; un altre primer premi va ser per a la Societat Musical Santa Cecília, de Moncofa, i un altre primer premi per a la Unió Musical L’Aurora, d’Albatera.

Les últimes a actuar van ser les bandes de la primera secció. L’obra obligada va ser ‘El castellar de Meca’, de Salvador Luján. La primera de les bandes a actuar va ser la Societat Artístico Musical de Picassent, dirigida per Víctor Soria Urios, que va interpretar el pasdoble ‘Les arenes’, de Manuel Morales Martínez, i com a obra lliure, ‘El jardí d’Hera’, de José Suñer Oriola; a continuació va actuar la Unió Musical Santa Cecília, d’Onda, dirigida per Daniel Gómez Asensio, que va tocar el pasdoble ‘Fira d’Onda’, de Rafael Talens, i com a obra lliure, ‘Homenatge a Joaquín Sorolla, de Bernardo Adam Ferrero; l’última a actuar va ser la Societat Filharmònica Unió Musical d’Agost, dirigida per Manuel Mondejar Criado, que va interpretar el pasdoble ‘Begoña Jiménez’, de Saúl Gómez Soler i ‘Symphony of Winds’, Op. & 7, de Derek Buergeoise.

La banda guanyadora d’aquesta primera secció és la Societat Filharmònica Unió Musical d’Agost, amb un primer premi i menció d’honor; la Societat Artístico Musical de Picassent ha obtingut un primer premi i la Unió Musical Santa Cecília, d’Onda, un segon premi.

El premi al millor director del certamen és per a Manuel Járrega Ventura, director de la Unió Santa Maria del Puig.

Noticies en Valencià Alacant, València i Castelló Notícies d'actualitat de la Comunitat Valenciana. Notícies, reportatges, vídeos i articles, agenda, festes, receptes de cuina en valencià

Deja un comentario

Leer entrada anterior
L’Ajuntament impulsa hui la jornada informativa sobre actuacions en el Parc Central

L'alcalde, Joan Ribó, i els regidors de Desenvolupament Urbà, Vicent Sàrria, i Patrimoni, Maria Oliver, informaran entitats ciutadanes i professionals

Cerrar